Opasek musí ladit ke sponě

Kvalitní opasek je jedním z nejdůležitějších pánských doplňků každého oděvu, který má potenciál zvýraznit či doplnit jeho styl a eleganci. Vždy je však třeba, aby byl opasek volen správně, s ohledem k oblečení, které má doplňovat. Důležitý je samozřejmě také styl či konkrétní příležitost, pro kterou si daný outfit na sebe bereme. Ačkoliv na trhu je nabídka opasků prakticky nepřeberná, ne všechny dostupné modely jsou samy o sobě vhodně navržené, a ne vždy respektují některá základní pravidla na vzhled opasku. Tím možná nejzásadnějším z nich je potom soulad opasku a opaskové spony.

Pásky a jejich typologie

V dnešní době se až na výjimky můžeme setkat především s opasky koženými či látkovými. Ponechme stranou pásky s exotických druhů kůží jako je rejnok nebo krokodýl, které jsou používány spíše pro dámské opasky. Evergreenem je klasická hovězí kůže v barvách jako je hnědá nebo černá. Takovéto pásky jsou považovány za formálnější v porovnání s látkovými, které se hodí spíše pro kombinaci s volnočasovým oblečením. Konkrétní pásek by měl být vybírán především podle bot. Lesklé boty by měly znamenat lesklý pásek a naopak, ladit by potom měly i barevně.

Páskové spony

Pásková spona může být realizována několika mechanismy. Tím nejklasičtějším je tzv. přezka s jazýčkem. Často se však lze setkat i se sponou se spínátkem či západkou a narazit můžete i na přezku s háčkem. Na mechanismu zapínání však příliš nezáleží. Ať již spona vypadá jakkoliv, důležitá je její velikost. Obecně platí, že menší přezky jsou vhodné pro formálnější outfity, větší spony patří spíše k méně formálním oděvům a nabízejí svému nositeli větší manévrovací prostor k módnímu manévrování. Pro přezku též platí, že by měla barevně souznít s dalšími kovovými doplňky jako jsou spony na kravatě. Nemáte-li ve svém šatníku pásek, se kterým byste byli skutečně spokojeni?

Publikováno: 06. 06. 2018

Kategorie: Pánské doplňky

Autor: Markus Gentlemanov

Tagy: jak vybrat opasek