Lze nahradit kravatu motýlkem?

Zatímco kravatu si den co den oblékají tisíce mužů mířících do zaměstnání a je tak považována za součást oděvu, která se sice řadí k těm „lepším“ ale přece jen poměrně běžným, motýlek má stále punc jisté exkluzivity. Z toho plyne představa, že motýlek je kravatě v hierarchii pánských doplňků nějakým způsobem „nadřazen“. Skutečnost je však trochu složitější a pravidla pro nošení kravaty i motýlku hovoří méně jednoznačnou řečí. Kdy tedy vylovit ze svého šatníku pánskou kravatu a kdy je čas na uvázání motýlka?

„White tie“

Pro začátek uveďme, že skutečně existují příležitosti, pro které je motýlek jedinou přijatelnou alternativou. Pokud je jako dress-code uvedeno slovní spojení „white tie“, přesně víte, že zde končí veškerá legrace a bez fraku s bílým motýlkem se na takové akci snad raději ani neukazujte. O stupínek níže stojí plesy či návštěvy slavných operních scén, zde postačí smoking, opět ale v kombinaci s motýlkem, tentokráte černým.

Kravata vs. motýlek při běžném nošení

Až doposud se pravidla etikety zdála býti v souladu s představou o vyšší hodnotě motýlku, ale ve chvíli, kdy se podíváme na rozdíl v nošení obou doplňků v průběhu běžného pracovního dne, zjistíme, že jsou si v takovém případě naprosto rovnocenné. Většina mužů tráví den v kravatě a v obchodním prostředí se jedná o jasně dominantní volbu. Motýlek je ale alternativou, kterou lze kravatu stoprocentně nahradit. Pokud bude mít jeden z obchodníků na jednání motýlek a druhý kravatu, neznamená to, že je první z nich oblečen „slušněji“.
Zajímavé info najdete i na Wikipedii.
V takovýchto případech je volba mezi kravatou a motýlkem spíše věcí osobních preferencí, ale např. v případech kdy lze na vašem obleku nalézt samet, volit byste měli spíše motýlek. Móda by měla být důležitou součástí života každého úspěšného muže, porozhlédněte se proto a oblečte se tak, aby vaše jedinečnost vyplula na povrch, třeba prostřednictvím pěkné kravaty nebo elegantního motýlku.

Publikováno: 06. 06. 2018

Kategorie: Pánské doplňky

Autor: Markus Gentlemanov

Tagy: kravata nebo motýlek